AİLELERE

ÇOCUĞUNUZU KAMPA GÖNDERMEK İÇİN 5 NEDEN

Gençlik ve doğa bir araya gelince çok güzel şeyler olur… ve onlar kampta bir araya gelince inanılmaz bir şey olur. Dünyada ve Türkiye’de kamplar yıllardır çocukların ve ailelerinin kalplerinin ve zihinlerinin bir parçası. Kamp deneyimi, sanatçı, müzisyen, iş adamı, politikacı, aktör, bilim adamı ve çocukların kalbinde yaşayan hayali yaratmak ve büyütmek açısından birçok gencin yaşamının dönüm noktası olmuştur.

 

Her çocuğun kamp deneyimi onların yaşam öyküsünün bir parçasıdır. Kamp, ilklerdir – ilk uzun süreli evden ayrılma, ilk ateş yakma, ilk çadır kurma ya da ateş başı öykülerinin keyfini çıkarma- ve çocuğa ve onun güzel yeteneklerine değer veren bir toplumun parçası olma. Kamp anılar yaratmaktır,  geleneklere saygı duymak onu taçlandırmak ve daha büyük bir şeyin parçası olmaktır.

 

Yaz kamplarının eğlenceli olduğuna dair hiç şüphe yok. Çocuklar saçma şarkılar söyler, eğlenceli oyunlar oynar, yüzer ve kamp ateşi etrafında hikayeler anlatırlar... Son 50 yıldır kitaplarda filmlerde, televizyon programlarında çizilen kamp resimleri işte bu, fakat kamplarda sadece eğlenceden çok daha fazlası var.

Eğlencenin yanı sıra, aileler çocuklarının kampa ihtiyacı olduğunu düşünürken şu 5 nedeni de bilmeliler.

 

1. Kamp çocuğunuzu sonsuza kadar değiştirir…fakat iyi anlamda

Birçok ülkeden kampçılar ve aileleriyle yapılan anketlere göre, kamp kampçıların başarılı yetişkinler gibi roller üstlenmeleri için gereken becerileri inşa ediyor. Kampçılar kampın onlara yeni arkadaşlar edinmede yardımcı olduğunu (96%), kendilerinden değişik çocukları tanıma fırsatı sağladığını (93%), kendilerini iyi hissetmelerini sağladığını (94%) ve yeni şeyleri denemiş öğrenmiş olarak döndüklerini (98%) söylüyorlar.

2. Kamp çocuğunuza hareketli olmayı öğretir

Kamp çocuklara yeni şeyler deneme ve insan yetisiyle yapılan aktivitelere katılma olanağı sunuyor. ABD’de yapılan anketlere göre Amerikalı bir çocuğun herhangi bir gün video oyunları oynaması bisiklete binmesinden 6 kat daha muhtemel. Dünyada 5 yaşının altındaki yaklaşık 22 milyon çocuk obez sayılıyor. Araştırmalara göre, kamplarda yeni aktiviteler öğrenen çocukların 63% ü eve döndükten sonra bile bu aktiviteleri yapmaya devam ediyor. Bu da ömür boyu sürecek devamlı bir fiziksel egzersiz yapmayı sağlıyor.

3. Kamp emeğinizin boşa gitmesini engeller

Kamplar gençlerin öğrenme ve gelişimine yardım etmede oynadığı kritik rolün farkındadır. İyi yönetilen kampların çoğu yazın ortaya çıkacak öğrenme kaybını azaltacak, akademik zenginliği ve sosyalleşme yeteneğini arttıracak programlar sunuyor, liderlik gelişimi için olanaklar sağlıyor ve kampçıların potansiyellerinin tamamını kullanmalarını teşvik ediyor.

4. Kamp çocukların derin bir nefes almasını ve doğayı hissetmesini sağlar

Kamp çocuğunuzun İpodunu bırakıp çevresindeki dünyaya bakmasını sağlamak için çok güzel bir seçenek. ABD Cornell Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarına göre, doğaya yakın olmak çocukların dikkat süresinin uzamasını sağlıyor. Bunun yanı sıra, İngiltere’deki Essex Üniversitesi’nin yürüttüğü bir çalışmaya göre doğa insanların eski problemlerinden ya da streslerinden kurtulmalarına yardımcı oluyor, gelecekte yaşanacak olası streslere karşı bağışıklık kazandırıyor ve insanların daha iyi konsantre olmasını, daha iyi bir şekilde düşünebilmesini sağlıyor. Şehirde yaşayan bazı aileler için yaz kampları çocuklarının doğayla temas halinde olabileceği tek fırsat olabiliyor.

5. Kamp çok eğlencelidir

Doğru, çocuklar gerçekten kamplarda saçma şarkılar söyleyip eğlenceli oyunlar oynarlar. Çocuklar güvenli ve ihtiyaçlarının karşılanabildiği ortamlarda oynayabilirler ve sadece çocuk olabilirler. Oyun oynamak çocuğun sağlıklı bir fiziksel, duygusal, sosyal ve entelektüel gelişimine büyük bir katkı sağlayan güçlü bir öğrenme biçimidir.

© Copyright 2018 by Türkiye Kamplar Derneği